Linux

    This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

    Oficiální české fórum je nyní součástí anglického fóra: https://board.en.nostale.gameforge.com/

    • Ahoj, jakožto milovník linuxů jsem se rozhodl založit toto téma- také se mě ptali už 3 kamarádi (které znám z reálu) jak to spouštím - protože oficiální verze pro linux mám pocit že neexistuje ... taky hodně lidí po skončení windows XP přešla na linux (jelikož je zdarma) tak snad to bude užitečné aspoň pro někoho

      takže následnovný postup :

      spustíme terminál (pokud používáte linux bez grafického jádra tak to ani nezkoušejte :D ) kdo nemá jádro tak : sudo apt-get install ubuntu-desktop //nebo kubuntu,mythbuntu,xubuntu,... grafických verzí je hromada // - zabere cca 40minut a víc (záleží na internetu) potom resetujte a znovu spustte terminál

      kdo neví jak tak většinou funguje ctrl+alt+t ... nebo jen nahoře v levo klikněte na run a napište terminal/terminál / xterm ... (pro ubuntu)

      1)sudo -s //potřeba zadat vaše heslo od uživatelského účtu//
      2) apt-get install wine //kdyby zlobilo tak zkuzte : apt-get build-dep wine1.7 + apt-get --build source wine1.7 + dpkg -i wine*.deb // možná bude třeba apt-get update

      nebo :
      add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
      apt-get update
      apt-get --download-only install wine1.7
      apt-get --download-only dist-upgrade


      // je nespočet možností jak nainstalovat wine // WINE = Windows emulátor

      - nainstaluje všechny potřebný soubory - extrahované částečně z windowsu 2000, částečně z XP a část z visty...
      trvá přibližně 20minut

      možná bude vyžadovat restart


      3) pokud se neresetuje, tak to resetyjte vy - například přes terminal jednoduše : reboot NOW
      4) spustí se systém společně s windowsem ... windows by měl být nainstalován ve složce %username%/.wine/... (disk C)/...
      5) funguje to jako normální windows - můžete spouštět *.exe aplikace tím pádem nainstalujte nostale (ale NE! verzi s GF live!!!! ten často zlobí) po načtení by to mělo normálně fungovat - možná bude potřeba updatovat grafický ovladač ve wine...

      6) Enjoy playing :)
    • Jako studentka IT tu vidím tolik chyb, ale budiž :D
      NEinstaluješ Windows na linux - pouze spouštěč .exe souborů (ale ne vše tam jde, třeba MS Office tam nerozjedeš, nicméně je tam Libre Office...).
      Pokud mají hráči Ubuntu s grafickým rozhraním (a kdyby se v tom terminálu nějak ztratili), pak nemusí vše dělat přes terminál. Stačí jít na ,,start" > tam vyhledat něco jako ,,Centrum softwaru pro Ubuntu", pak chvíli počkat a do vyhledávání napsat Wine (popř. Wine emulátor), stáhnout a nainstalovat.. Tohle je myslím si že lehčí pro ty, co Linux zatím neměli.. :D
      A co se týče spouštění NT: stačí dát z Windowsu (tzn před nainstalováním ubuntu), třeba na flešku nebo třeba na google disk či jiné úložiště, složku, kde je nainstalované NT.. Př: C:\Program Files (x86)\NosTale(CZ). Poté to dát někam na disk v linuxu (zde nejsou C:\ ani D:\, ale prostě jen ,, / ") a spustit jako normálně ve windowsu.
      Jen bych ještě dodala, co jsem měla Ubuntu, tak jsem třeba na glacu měla extrémní bugy :D Třeba jsem viděla jen půl mapy, nebo část mapy byla ,,průhledná"... Takže i s tím se musí počítat..
      :cookie:
    • jarec01 wrote:

      proc by nekdo instaloval MS Office na linux pres WINE ? :D kdyz na linux v pohode jede ten lib.office bez wine ...

      chybi mi prosímtě napiš. to by mě zajímalo co je špatně :D ... protože já sem si to zkontroloval tím, že sem to podle toho nainstaloval na druhej pc a jelo to ....
      Nějak tě nechápu.. Ten office jsem dala jako příklad, protože ten na linuxu nerozjedeš (a i další programy).
      A chyby jsem napsala - NEinstaluješ Windows, pouze emulátor.
      Jinak jsem to napsala pro ty, co nechtějí psát v terminálu, což si myslím že může být pro některé osoby složitější (třeba když ten linux tam nainstaloval někdo jiný..) :)
      :cookie:
    • Rozjedeš úplně všechno, jen musíš vědět jak... já si přihodil pár systémových souborů ... když se podíváš do složky .wine tak najdeš "umělý céčko" funguje skoro jak virtual harddisk , ale je načtený a máš k němu přístup... windows-system, system32 ... ¨
      zapneš v pohodě explorer.exe ...

      a dle mě je jednodušší spustit terminál a okopírovat pár příkazů než to složitě hledat ... :)
    • Jasný, je to jednoduchý, ale ctrl+c ,ctrl+shift+v do terminalu ... dle mě to je úplně stejný :D

      a linux jde použít na hraní úplně stejně jako windows... né-li líp. už jen díky tomu, že linux bere minimum výkonu (system)
      moje kubuntu i s pár nainstalovanýma aplikacema navíc,... : +/- 250 MB RAM
      Windows 7 (ultimate) : 1,28 GB RAM ...
      tak když má někdo notebook jen se 2 GB ramkama tak si myslím, že linuxy jsou lepší

      //Nechci propagovat jinou online hru - pouze příklad
      : hry ve steamu jako je Dota mi hází víc FPS než na windowsech (na stejným zařízení)

      - steam je i special verze pro linux - mozná pres Wine by byl steam taky pomalejsí - to jsem nezkoušel :D
      //


      a jak sem psal na začátku... je to návod pro ty, co mají linux (že jim třeba skončili XP) a nechtějí platit windowsy7/8... - tento thread nemá účel přesvědšit lidi aby přešli na linux ;)